Poznaj 8 mitów na temat szczęścia.

Czym jest szczęście?

Czy zastanawiałaś się kiedyś czym jest dla ciebie szczęście i czy potrafisz być tak naprawdę szczęśliwa?

A może czasem masz wrażenie, że jesteś już bardzo blisko bycia szczęśliwą, ale jeszcze coś musi się zdarzyć abyś w końcu osiągnęła ten wymarzony stan umysłu?

Czy czasami wydaje ci się, że wszyscy dookoła są szczęśliwi, a to z Tobą jest coś nie tak?

Każda z nas pragnie być szczęśliwa i jest to zupełnie naturalne. To dobre, pozytywne uczucie napędza nas do dalszego działania, daje uczucie spełnienia i odnalezienia swojego miejsca w życiu.

Co jednak gdy chcemy być szczęśliwe, ale nie wiemy jak i wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas poznali jakiś tajemny sposób na osiągnięcie szczęścia?

Poznaj 8 mitów na temat szczęścia.

1. Ludzie z Social Mediów są szczęśliwi.

Czy za każdym razem gdy wchodzisz na Instagram lub Facebook’a witają Cię uśmiechnięte rodziny, atrakcyjne osoby i piękne wnętrza? Mnie tak i nie raz złapałam się na tym, że wierzę w to, co widzę na zdjęciu. Zaczyna mi się wtedy wydawać, że to tylko w moim domu panuje wieczny bałagan. Że tylko moje dzieci się kłócą i że tylko mi brakuje czasu na wszystko. Prawda jest jednak zupełnie inna. Osoby prowadzące konta w SM pokazują nam jedynie wycinek swojego życia – starannie wyselekcjonowany wycinek. Czasem jest to zdjęcie, do którego powstania doprowadziło milion powtórek, a my widzimy tylko efekt końcowy. Innym razem jest to specjalnie posprzątany fragment domu. Czasem uśmiechnięte twarze ze zdjęcia chwilę później się pokłócą o to, kto ma dziś rozpakować zmywarkę. Pamiętaj, że osoby ze zdjęć mają takie same problemy jak ty, tylko po prostu nie chcą się nimi publicznie dzielić. A jeżeli obserwowanie jakiegoś konta sprawia, że czujesz się gorsza, przestań je obserwować. Pamiętaj, że to twój komfort psychiczny jest najważniejszy.

2. Pieniądze dają szczęście.

Myślisz, że pieniądze dają szczęście? Wydaje ci się, że im więcej ktoś ma pieniędzy, tym bardziej powinien być szczęśliwy?

Otóż dają, ale tylko do pewnego pułapu. Osoby, które zarabiają poniżej pewnego pułapu są bardziej narażone na stres. Nie mając stabilności i zabezpieczenia finansowego obawiają się, że nie poradzą sobie w kryzysowej sytuacji, ponieważ nie będą miały na to środków. Jednak osoby, które pieniędzy mają więcej niż mogłyby wydać, nie zawsze są szczęśliwe. Pieniądze bowiem są nam potrzebne do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i życia na godnym poziomie. Nie są w stanie jednak dać szczęścia, jeżeli poziom finansowy jest satysfakcjonujący. W badaniach wykazano, że u osób zarabiających powyżej 75 000 $ rocznie, wyższe zarobki nie powodowały już zwiększania się poczucia szczęścia.

3. Osiągnięcie celu zapewni mi szczęście.

Osiągnięcie założonego celu przynosi dumę i poczucie satysfakcji. Uczucia te jednak nie zostają z nami na długo. Nie jesteśmy w stanie się na nich zatrzymać i stwierdzić, że to właśnie ten moment, w którym zacznie się nasze wieczne szczęście. Po chwili wyznaczamy więc nowy cel, który szczęście już na pewno zapewni i zaczynamy gnać za nim jak za świętym Graalem.

Tymczasem warto zatrzymać się na chwilę w pogoni i zauważyć to, co już mamy. Często właśnie to, co już mamy jest długotrwałym źródłem szczęścia. W badaniach prowadzonych przez Harvard przez 75 lat na grupie 724 mężczyzn wykazano, że największy wpływ na szczęśliwe życie mają dobre relację z innymi. Zamiast więc gonić za kolejnym celem, przyjrzyj się swoim najbliższym związkom. To właśnie na nich buduj szczęśliwe życie.

4. Jak już spotkam swojego księcia, to w końcu będę szczęśliwa.

Faktem jest, że to właśnie relacje z innymi najbardziej wpływają na poczucie życiowej satysfakcji. Jednak nie oczekuj, że ktoś zapewni ci szczęście jeżeli nie czujesz się dobrze sama ze sobą. Nie przerzucaj odpowiedzialności za swoje szczęście na kogoś innego, bo to tylko ty jesteś za nie odpowiedzialna. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest pokochanie samej siebie. Tylko wtedy będziesz w stanie budować satysfakcjonujące, głębokie związki. Takie, w których będziesz pilnować swoich granic, dawać z siebie nie więcej niż ty sama masz. Czyli takie, w których będziesz naprawdę szczęśliwa.

5. Ludzie szczęśliwi nie mają problemów.

Czasem ci się wydaje, że uśmiechnięta koleżanka z zajęć fitness nie ma żadnych zmartwień? Nic bardziej mylnego. Każda z nas ma swoje zmartwienia i każda z nas odczuwa całą gamę uczuć. To że widzisz kogoś zawsze uśmiechniętego i pełnego motywacji, nie oznacza, że ta osoba nie odczuwa smutku lub nie wścieka się na własne dzieci. Wszystkie emocje są nam potrzebne . Gdyby pozbawiono nas odczuwania emocji negatywnych, to odczuwanie emocji pozytywnych byłoby znacznie przytępione.

6. Coś jest ze mną nie tak, bo nie potrafię być szczęśliwa.

To że masz gorszy dzień, tydzień lub nawet kilka miesięcy lub lat nie oznacza, że nie potrafisz być szczęśliwa i że coś jest z tobą nie tak. Być może po prostu masz w sobie uczucia, nad którymi warto się pochylić. Jeżeli przydarzyło ci się coś trudnego, przykrego postaraj się tego nie wypierać. Zaopiekuj się swoimi trudnymi uczuciami jak przyjaciółką. Uciekanie od trudnych, negatywnych emocji może powodować, że zły stan psychiczny utrzyma się dłużej niż jeśli się nim zaopiekujemy i pozwolimy mu odejść. Bądź ze sobą szczera i pozwól wybrzmieć trudnym emocjom. Możesz też skorzystać z pomocy psychologicznej, jeżeli boisz się samodzielnego otwarcia długo zamkniętej puszki Pandory.

7. Gdybym była taka jak ona, to byłabym szczęśliwa.

Jak często zdarza ci się porównywać z innymi? Innymi matkami, koleżankami, żonami? Pewnie w większości z tych porównań wypadasz słabo, bo ktoś więcej ćwiczy, ma lepszą figurę, fajniejszego męża i spokojniejsze dzieci. A jak do tego dochodzą lepsze ubrania, domy, wakacje i samochody to już w ogóle wpadasz w dół. A raczej sama się do niego wpychasz. Poszukaj swoich mocnych stron i zacznij doceniać się już dzisiaj. Nie kiedy, kiedy będziesz ważyć tyle ile koleżanka, tylko dzisiaj, taka jaka jesteś. A porównania ogranicz tylko i wyłącznie do siebie. Po jakimś czasie porównaj się ze sobą sprzed roku i wtedy dokonaj szczerego rozliczenia swoich wzlotów i upadków. Ale bez biczowania się! Bo każda z nas czasem upada.

8. Szczęście jest wieczne.

Jeżeli za szczęście przyjmiemy stan euforii, to jego wieczne odczuwanie byłoby niesamowicie trudne i męczące. Wszystkie potrzebujemy czasem trochę złości aby zrozumieć, na co się w życiu nie zgadzamy i dokonać zmian. Potrzebujemy też smutku, bo to dzięki niemu jesteśmy empatyczne i możemy pomóc innym. Strach pozwala nam na odkrycie swoich granic i odnalezienie odwagi. Nikt nie jest wiecznie uśmiechnięty i radosny i jest to jak najbardziej w porządku. I wcale nie wpływa na długotrwałe odczuwanie satysfakcji z życia.