Dlaczego wyznaczanie celów jest bardziej kuszące niż kolejny kawałek serniczka?

Ty też masz w sobie coś, co warto wynieść do mistrzostwa!

Wierzę, że każda z nas ma w sobie coś, co warto wynieść do poziomu mistrzostwa. Niektóre z nas mają predyspozycje aby pomagać innym, nauczać ich, leczyć lub też dekorować domy tudzież piec przepyszne ciasta. Wiele z nas niestety nie ma pojęcia, co to jest i jak to odnaleźć. Zastanów się o czym ośmieliłabyś się zamarzyć, gdybyś miała pewność, że Ci się uda?” Co byś wybrała gdybyś miała zagwarantowany sukces? Ludzie często nie podejmują ryzyka ze strachu przed porażką lub krytyką innych. A tak naprawdę nie dowiesz się czy osiągniesz sukces czy porażkę, dopóki nie spróbujesz. Jeśli nawet odniesiesz porażkę, to możesz wyciągnąć konsekwencje ze swoich błędów i spróbować ponownie, mądrzejsza o tę wiedzę. Natomiast jeżeli chodzi o krytykę innych, zupełnie się nią nie przejmuj, bo każdy jest zajęty swoim życiem i problemami.

Trudne decyzje do podjęcia.

Czy wybranie profilu szkoły średniej było dla ciebie trudne? Ja już w liceum ubolewałam nad swoją zwyczajnością, nad tym, że nie gram na żadnym instrumencie, ani nie mam zdolności artystycznych. Wydawałam się sobie taka zwyczajna. Tym, co najbardziej lubiłam robić było spędzanie czasu z przyjaciółmi i czytanie książek. Byłam wręcz zdruzgotana tym, że idąc do liceum już w sumie powinnam wiedzieć, co chcę robić w życiu. Niestety panujący system edukacji nie ułatwia znalezienia swojego celu, a wręcz go utrudnia. Zawsze zazdrościłam osobom, które miały plan na siebie i od dziecka wiedziały co chcą robić, jak już dorosną. Ja nie dowiedziałam się tego ani w podstawówce, ani w liceum, po którym poszłam na studia licencjackie z kosmetologii. Studia były ciekawe, zaczęłam pracować w gabinecie kosmetycznym i doszłam do wniosku, że to nie to. Ale jak już się zrobiło licencjat, to warto też mieć pokrewną magisterkę, więc poszłam na Towaroznawstwo ze specjalnością dietetyczną. Mimo że już wtedy wiedziałam, że nie jest to coś, co będę robić w życiu. Później, już w ciąży ze starszą córką, studiowałam filologię angielską i studia te bardzo dobrze wspominam. Wtedy wydawało mi się, że cel już odnalazłam. Postanowiłam zostać nauczycielką. Niestety jednoczesna praca w przedszkolu i bycie mamą małych dzieci pokazało mi, że to również nie jest moja droga. Jestem osobą bardzo elastyczną i w każdej pracy odnajduję się szybko i potrafię wyciągać satysfakcję z jej wykonywania. Jednak w każdej kolejnej pracy czułam, że to jeszcze nie jest to, co chciałabym robić.

Odkrycie celu

Wydaje mi się, że gdybym w końcu nie określiła swoich wartości i nie zaczęła pracy nad sobą, to w podobny sposób mogłabym funkcjonować całe życie. Pewnie znasz mnóstwo osób, które pracują bez pasji, tylko po to aby zapewnić sobie środki do życia. Wiele osób wykonuje też zawody, które zostały im zaprogramowane przez rodziców. Mimo że tak naprawdę wolałyby robić coś innego, choć czasem same nie wiedzą, co to mogłoby być. Na szczęście wyznaczanie swoich celów i praca nad ich realizacją stają się coraz popularniejsze i bardziej dostępne dla wszystkich. Coraz częściej spotyka się osoby, które rzuciły pracę w korporacji, aby otworzyć piekarnię, agroturystykę lub kwiaciarnię.

Wyznacz swój cel!

Wyznaczanie celów nie musi odnosić się tylko do życia zawodowego. Cele możemy wyznaczać w każdej dziedzinie życia. Twoim celem może być wycieczka, fajna randka, spędzanie większej ilości czasu z bliskimi, rozwój osobisty, lepsze zarobki, ładniejszy dom lub polepszenie relacji z bliskimi. Warto żeby cele były konkretne np. jeżeli chcesz więcej zarabiać ustal sobie konkretną kwotę, którą chcesz otrzymywać za swoją pracę. Weź kartkę i długopis i znajdź kilkanaście minut na zastanowienie się, co chciałabyś osiągnąć w ważnych dla Ciebie dziedzinach życia. Później z kilku dziedzin, wybierz jedną, tą najważniejszą, od której zaczniesz. Później, jak zaczniesz pracę nad jednym celem, możesz stopniowo wprowadzać kolejne.. Tak aby nie zniechęcić się od razu natłokiem wyzwań i zadań. Metoda małych kroków będzie bardzo pomocna. Rozpisz w jaki sposób osiągniesz swój cel, krok po kroku. W przeciwnym razie cel może wydawać Ci się zbyt skomplikowany do osiągnięcia.

Bądź konkretna!

Jeżeli chcesz schudnąć określ wagę, jeżeli chcesz więcej czasu poświęcać sobie, określ konkretne działania i czas, jaki na to poświęcisz np. codziennie rano rozciągam się przez 30 minut; 3 razy w tygodniu biegam 5 km etc.. Skonkretyzowanie celu pomoże ci w jego realizacji, dodatkowo mówienie o nim w czasie teraźniejszym, tak jakby już się spełnił (np. w czerwcu 2022 będę ważyć 55 kg) programuje podświadomość, co jest pierwszym krokiem do realizacji celu.

Pomocne jest też codzienne zapisywanie celów. Kup zeszyt i codziennie znajdź kilka minut żeby zapisać swoje cele, sprawdzić czy już je osiągnęłaś, zmienić je lub określić co jeszcze musisz zrobić, aby je spełnić. Jak już wyznaczysz swoje cele, sprawdź jak odnoszą się one do twoich wartości i ewentualnie zastanów się nad ich modyfikacją.

Pierwszy,najtrudniejszy krok.

Pamiętaj, że zawsze najtrudniejszym krokiem jest ten pierwszy, a gdy już go zrobisz, okaże się, że może być całkiem przyjemnie 🙂 Osiągnięcie celu będzie zdecydowanie bardziej kuszące od kawałka najlepszego nawet sernika. Tak więc, weź kartkę i długopis i wyobraź sobie jak wyglądałoby Twoje wymarzone życie i zaplanuj jego realizację.

Powodzenia!